Proč si lidé nezaznamenávají jednání s úřady?

9. 11. 2018 9:01:01
Blog je dostupný na níže uvedeném odkazu - webové stránce Podnikatelských odborů - a vznikl ve spolupráci PODB a advokátní kanceláře AZ LEGAL. https://www.podb.cz/clanky-texty-nazory/proc-si-lide-nezaznamenavaji-jednani-s-urady

Možná byste se raději pustili do čtení článku ptajícího se na to, proč si máte/můžete nahrávat jednání správních orgánů a jejich kontroly? Já se ptám z druhého konce a snad zde dojdu i k několika odpovědím, proč si záznamy pořizovat.

Na uvedenou otázku se já sám ptám už dlouho, ve spojitosti s neustále bující kontrolní činností státu o to více. Lze zakládat odborové hnutí, lze se účastnit a zastupovat podnikatele při jednání se správními orgány a úředníky, lze se důrazně bránit, ale je nakonec naivní představou, že v současné době tisíce a jedné kontroly, lze mít u sebe vždy třetí osobu, právního zástupce, že protokol o kontrole bude vždy odrážet do posledního slova průběh kontroly. Jediné, co jakékoliv jednání a úkon správních orgánů jasně a objektivně prokáže, je nějaký váš záznam. Písemný, zvukový, obrazový.

Při jednání s úřady, při kontrolách to lidé nedělají. Přitom to znají. Dnešní doba je opravdu dobou extrémů. Koukáte večer na zprávy, třikrát do týdne je tam zásah policistů, jenž je nahráván, často bez jakýchkoliv zábran dehonestován, soukromé osoby tam neváhají policisty sprostě urážet, někdy napadat. Záznam je pak detailně analyzován bezpečnostním expertem Andorem Šándorem, policisté se zpovídají, hovoří se o kázeňských či trestních postizích.

Když jste advokát, známí vám často volají, že jim přišlo předvolání na Policii, že tam teda půjdou, že nepodepíšou protokol, protože to přece nemusí, že si to budou natáčet, jsou strašně „našlápnutí“, vy je brzdíte. Policisté se už ani často netají, že na určitá místa neradi chodí, protože ví, že tam budou popsaným způsobem konfrontováni, nezřídka je dokonce možnost natáčení „součástí“ poučení. Lidi prostě ví. Říká se tomu právní povědomí.

To právní povědomí dnes přechází v to, že si lidé fotí „selfíčka“ z policejní stanice, když večer přeberou, ohrožují na veřejnosti sebe i okolí a Policie je tzv. „sebere“ z ulice, tak ráno jako řada jiných, včetně mě, které by toto náhodou potkalo, se nestydí a nepřejí si, aby se na vše hlavně potichu a rychle zapomnělo, ale naopak řeší jak to policistům vrátit, zda ta roztržená bunda z alkoholového pádu nepůjde řešit jako náhrada újmy za jednání policisty apod.

Aby bylo jasno, já ve své pozici jsem ten poslední, kdo by oslavoval Policii. Napadá mě sto nedostatků a každé jednání samozřejmě také není košér, to sem ale nepatří. Nutno však uzavřít, že Policie je nedílnou a stálou součástí státní moci, doslova mocenským orgánem a historicky se její role až na totalitní období veskrze nemění. Zcela zákonně operuje s řadou nástrojů, které v dnešním korektním světě jsou minimálně kontroverzní, a takové může vůči občanům odůvodněně používat.

Mění se tady ale zcela jistě role, postavení a vůbec podstata spousty správních a kontrolních orgánů. Ale ještě mi nikdo ze známých nikdy neřekl, že si jednání správního orgánu a jeho kontrolu bude natáčet. Možná právě zde leží odpověď na mou otázku. Historickou spojitostí s totalitními složkami Policie zde vznikl nějaký přístup k Policii dnešní. A co dnešní správní a kontrolní orgány? Je možné aplikovat historický přístup, kdy malé obecné a okresní úřady konaly v souladu se zásadou dobré správy a šetření práv občanů, na situaci obrovských, byrokratických a centrálních úřadů?

Věřím, že vidíte v mém textu řadu spíše řečnických otázek. Když ke mně přijde klient, vždy mu řeknu, aby si jakýkoliv úkon orgánů veřejné moci zaznamenal. Odkážu nejen na zákon a soudní praxi, které v obou případech toto právo jedině potvrzují, ale i selský rozum. Zapněte zelené tlačítko a chovejte se úplně normálně a slušně. Když to někdo jiný, kdo se účastní daného úkonu, nezkousne a chovat normálně a slušně se nebude, není to váš problém. Nahrávka pak mluví za vás a jen ve váš prospěch. A o to tady jde, ne?

Autor: Petr Bauer | pátek 9.11.2018 9:01 | karma článku: 10.48 | přečteno: 590x

Další články blogera

Petr Bauer

Podnikatelé, braňte se!

Tento blog je ve zkrácené verzi dostupný na níže uvedeném odkazu - webové stránce Podnikatelských odborů - a vznikl ve spolupráci PODB a advokátní kanceláře AZ LEGAL. https://www.podb.cz/clanky-texty-nazory/podnikatele-brante-se

4.11.2018 v 16:48 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 226 | Diskuse

Petr Bauer

Václav Klaus ml. je nadějí pro českou faktickou pravici

Prozatím jsem jako volič nikdy nebyl před volbou i po ní jasně přesvědčen o volbě své. Nikdo nikdy nereprezentuje zřejmý směr a hodnoty, které navenek deklaruje. Na čele chybí osobnosti, jež by za hlas klidně celé straně stály.

12.4.2017 v 21:38 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Petr Bauer

Největší dluh u nás je dopravní infrastruktura

Dopravní infrastruktura je obrovský fenomén dnešní doby. Nikdo nemá nic u nosu, za vším a pořád se musí nějakým způsobem dojíždět.

1.4.2017 v 12:20 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 247 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Binder

A čím platíte vy?

Za svobodu se musí platit. Včera se mne syn zeptal, kolik stojí svoboda a čím se za ní platí. Zajímavá otázka. Jak jste na tom?

19.11.2018 v 15:03 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 175 | Diskuse

Adam Šimčík

Vrtěti ... třeba čímkoliv

Tak a je to! Nedávno jsme zabředli v naší krásné zemi do příběhu, který je jak vystřižený z akčního filmu. A stále zabředáváme hlouběji.

19.11.2018 v 14:57 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 197 | Diskuse

Ivana Jirmářová

Proti čemu bojujeme, to udržujeme při životě

... a ani jsem příspěvek nedopsala, už na novinkách vidím článek s titulkem (ten, o němž se nemluví): Demonstrace mi dodávají sílu... první slova po dlouhé době, o kterých lze bezpochyby tvrdit, že jsou pravdivá...

19.11.2018 v 12:25 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 473 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrozba předčasných voleb odvrácena. Na jak dlouho?

Zatímco v českých zemích graduje Babišgate do obludných rozměrů, o nějakých 2660 km jihovýchodněji – v izraelském hlavním městě Jeruzalémě – vrcholí vládní krize. Personálně vzato spustil lavinu ministr obrany.

19.11.2018 v 12:15 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 406 | Diskuse

Michal Orság

Jak jsem se stal učitelem a zároveň jím být přestal

Byl jsem průměrný žák na základní, rebelující student na střední a nikoliv výborný posluchač na vysoké škole.

19.11.2018 v 12:08 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 808

Advokacie, sport, společnost, politika. Většinou profesně, někdy i osobně. Vždy ale konzervativně a racionálně. Dnešní pseudoliberální, anarcho, iracionální, pirátská "demokracie" a svět tady moc plusových bodů neposbírají :) 

Najdete na iDNES.cz